On Cloudultra 2 – moja recenzja trailowych butów do biegania.

W kształtowaniu siły biegowej nie ma nic lepszego od terenowego biegania po górkach.  Dla mnie to jeden z ważniejszych bodźców treningowych w okresie jesienno-zimowego treningu biegowego w przygotowaniach do sezonu triathlonowego. Realizuję go w urozmaiconym, mocno pofałdowanym krosie: moje ulubione miejsca to: 3 kilometrowa pętla w warszawskim Lesie Bielańskim oraz Puszcza Kampinoska. W trakcie rocznego cyklu treningowego realizuję również kilka biegowych wycieczek górskich. Krosowe treningi wiążą się z bieganiem po zróżnicowanej nawierzchni: np. drogi asfaltowe, szutrowe, kamieniste, leśne, polne, korzenie.  Zmienny teren wymaga odpowiedniego doboru treningowego obuwia. Pomoże to zrealizować trening w sposób efektywny z satysfakcją dobrze wykonanej roboty.

W tym roku stawiam na ON Cloudultra 2. Po pierwszych pokonanych kilometrach buty dały poczucie bardzo dobrej stabilizacji, lekkości, dynamiki. But charakteryzuje się wyjątkową wszechstronnością – daje możliwość realizacji treningu w różnych warunkach terenowych.  Od pierwszych kilometrów but testowałem w jego naturalnym środowisku – do którego został zaprojektowany. Na początek rozbieganie szutrowymi ścieżkami regli w Szklarskiej Porębie. Następnie długodystansowe testy przez dużo bardziej wymagające trasy: dwie wycieczki w formie marszobiegu w górskiej scenerii Karkonoszy: na dystansie 20k oraz 42k. Z finałem na Śnieżce oraz Szrenicy. Po powrocie ze zgrupowanie testy w leśnym przełaju Puszczy Kampinoskiej oraz Lasku Bielańskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W minionym roku tymi samymi ścieżkami biegałem w ON Cloudultra 1. Dzięki temu mam doskonałe porównanie tych dwóch modeli. W drugiej odsłonie buta wprowadzono kilka doskonałych zmian. Dla mnie najistotniejszą, odczuwalną w szczególności na długim biegowym dystansie jest wprowadzenie w podeszwie środkowej podwójnej supermiękkiej warstwy pianki. Podeszwa stała się bardziej elastyczna, but zyskał jeszcze lepszą amortyzację oraz stabilizację.  Daje to wyższy komfort treningu przebiegając po twardych, skalistych oraz nierównych nawierzchniach. Podeszwa chroni stopy, przed przeciążeniem. Jest bardzo lekki  i dynamiczny. Zastosowanie nylonowej płytki daję odczuwalny zwrot energii, zapewniając wysoką dynamikę odbicia. Dlatego świetnie sprawdzi się również w warunkach startowych oraz na szybkich terenowych treningach.  Zapewnia to jeszcze bardziej płynny bieg w terenie. Wąski krój cholewki ( co bardzo lubię w butach ) gwarantuje bardzo dobre dopasowany obuwia do stopy.  Ma to ważne znaczenie na długich trasach zapewniając wygodę, bezpieczeństwo oraz komfort.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zastosowanie systemu FlipRelease na sznurówkach pozwala na regulację oraz idealne dopasowania buta do stopy w dowolnym momencie treningu. Gdy odczujemy zmęczenie, spuchnięcie stóp podczas długotrwałego biegu, w gorącym klimacie możemy łatwo, jednym pociągnięciem poluzować cholewkę i odciążyć zmęczone stopy. Dzianinowa bezszwowa cholewka przypominająca skarpetę sprawia, że CloudUltra 2 jest to but jeszcze bardziej wygodny wokół pięty oraz kostki i lepiej dopasowany. Dzięki temu do minimum jest ograniczone ryzyko, że do środka wpadnie piasek, małe kamienie. System ten poprawia również funkcjonalność – bardzo łatwo się dzięki temu wkłada i zdejmuje.

Pozytywnie byłem zaskoczony, gdy po sześciu godzinach i 42 kilometrach biegowej wędrówki zakończyłem trening. Nie odczuwałem żadnego bólu, bez odcisków, bez otarć stóp. Trasa była wymagająca, bardzo często przebiega po nierównych kamienistych szlakach Karkonoszy ze Szklarskiej Poręby na Śnieżkę i w dół do Karpacza. Przewyższenia 1800m.

Zastosowano uniwersalną zewnętrzną podeszwę, która „nie łapie” kamieni. Bieżnik nie jest bardzo „agresywny”, ale bardzo dobrze się klei i trzyma zróżnicowanej nawierzchni trailowego szlaku. Znakomicieradzą sobie na suchym, miękkim, grząskim oraz lekko błotnistym terenie. Odpowiednio rozstawiony bieżnik sprawia, że błoto nie przykleja się do podeszwy. Pozwala to bezpiecznie i stabilnie zbiegać oraz podbiegać zapewniając bardzo pewny kontakt z podłożem

But polecam biegaczom i triathlonistom szukającym odpowiedniego obuwia na treningi krosowe w zalesionym terenie. Cloud Ultra 2 sprawdzi się idealnie jako but do codziennych treningów, jeśli większość biegów z zamiłowania realizujecie w leśnym, miękkim terenie. Świetnie sprawdzi się również na długich leśnych oraz górskich wędrówkach. Jego możliwości docenią zarówno zaawansowani jak i początkujący biegacze górscy, ultra maratończycy szukający szybkiej terenowej starówki. Cenię w nim wysoki komfort, bardzo dobrą amortyzację oraz wszechstronne zastosowanie. To ultra wszechstronny oraz ultra wygodny but do terenowego biegania .

– waga (g): 295

– drop (mm): 6

Mam nadzieję, że zainteresowała Cię  moja recenzja On Cloudultra 2 – jeśli masz pytanie dotyczące tych butów do biegania w terenie wrzuć je w komentarzu 🙂 #DAWAKALACH

TEAM KALACH

Masz pytania? Napisz lub zadzwoń!

Copyright © 2021 Team Kalach by Pekrul.pl